
Umíte správně vyplnit tiskopis daňového (růžového) prohlášení ?
Zde máte čistý tiskopis růžového prohlášení (kdyby se vám nechtělo na finanční uřad)
Zde máte vzor jak co v prohášení vyplnit (upozorňujeme že vycházíme že je rok 2013)
Vyplňujeme:
první list daňového prohlášení
Úvodní tabulka slouží k vyplnění osobních údajů zaměstnance a přesné adresy plátce, tj. zaměstnavatele. Následně je třeba vyplnit rok (prohlášení může sloužit až tři kalendářní roky) a zda poplatník hodlá uplatnit základní slevu na poplatníka.
Pokud máte děti následující tabulka je určena k vyplnění jmen a rodných čísel dětí,
žijících ve společné domácnosti, na které hodlá poplatník uplatnit daňové zvýhodnění:
a) nezletilých dětí, tj. do 18 let (včetně měsíce dovršení),
b) zletilých studujících dětí do 26 let věku (podmínkou je, že nepobírají invalidní důchod III. stupně).
Pro studenty je velmi důležitý bod d) v odstavci 2) tedy věta:
se soustavně připravuji na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem ve zdaňovacím období tedy napsat rok a škrtnout do
Druhý list daňového prohlášení
V oddílu II. poplatník podpisem prohlašuje, že nepodepsal za stejné období tiskopis prohlášení u jiného plátce a současně daňové zvýhodnění na uvedené děti neuplatňuje ve stejném období jiná osoba.
Poslední čtvrtý list daňového prohlášení
Uvedené údaje je třeba pro každé zdaňovací období potvrdit. To provede zaměstnanec podpisem s připojením údaje o datu podpisu.
Jak získat práci hostesky/promotéra
Průvodní dopis
Průvodní dopis by měl sdělit, proč právě vy jste tím vhodným člověkem, kterého by agentura měla přijmout. Dobře napsaný průvodní dopis (motivační dopis) vzbudí u personalisty zájem poznat vás osobně či vás rovnou vybrat.
Můžete v něm uvést to, co se do CV nehodí.
Strukturovaný životopis
V dnešní době bez CV neuděláte ani ránu. Připravte si přehledný životopis, který budete průběžně aktualizovat, dle získaných zkušeností. U každé agentury napište, jaký druh promoce jste dělali a dobré je uvádět i firmu. Pokud se vám seznam nevejde na A4 doporučuji si vytvořit seznam těchto pozic a přikládat ho k životopisu.
Reprezentační fotografie
K CV je velice nutné do e-mailu připojit fotku obličeje a fotku postavy. Uděláte lépe, když vše pošlete najednou. Stejně ji po vás bude agentura vyžadovat. Dámy hezky se na fotku naličte.Na fotce , kde je postava si oblékněte bílou košili a černé kalhoty.
Portrétová fotografie by měla zobrazovat celý váš obličej, stejně jako fotografie, kterou máte v občanském průkazu nebo v cestovním pasu.
Na fotografii by měla být viditelná celá vaše postava "od hlavy až k patě", nejlépe vestoje nebo vsedě.
Rozhodně nenahrávejte
-
Malé fotografie
-
Rozmazané fotografie
-
Fotografie zobrazující více než jednu osobu
-
Fotografie s vulgárním obsahem
-
Umělecké fotografie (tělo v pohybu, extravagantní líčení)
Rychlá reakce
Rychlá reakce vám z větší pravděpodobností pomůže k získání práce. V případě inzerce na internetu doporučuji neotálet a hned zasílat CV a fotky. Pokud je u inzerátu uveden telefonní kontakt, doporučuji agenturu ihned kontaktovat. Až se u nějaké agentury zaběhnete, začnou vám samy chodit nabídky práce. Ale ani u tohoto případu nesmíte zlenivět. V tomto světě platí, kdo dřív přijde, ten dřív mele. I minuta vám může práci vzít nebo naopak dát. Jen si důkladně promyslete, zda máte čas a tuto práci chcete opravdu dělat.
Dojíždění za prací
Je velice pravděpodobné, že si vás pozvou na pohovor/ školení na centrálu agentury. Většina velkých agentur má sídlo v Praze nebo Brně. Věřím, že se vám nebude chtít vláčet, někdy i přes půlku republiky, ale pro agenturu je velice důležité hostesku či promotéra vidět a slyšet dříve, než práci začne vykonávat. Agenturu většinou cestovné na školení proplácí. U pohovoru je to bohužel jinak, ale berte to pozitivně. Na pohovoru si vás zařadí do databáze a budou vám zasílat nabídky práce.
Pohovor
Pokud si vás pozvou na pohovor, přijďte upravená a decentně nalíčená. Promoterům radíme dobře se obléci a charisma.Většinou pohovor trvá kolem 20ti minut. Budou se vás vyptávat na předchozí zkušenosti, vaše zájmy a časové možnosti. Vzhledem k tomu, že u této práce se hodně mluvíte a jde jim hlavně o prodejní dovednosti, můžou vás požádat o sehrání nějaké scény. Také se vám může stát, že si vás budou chtít nafotit do databáze.
DPP a DPČ rozdíly
Sezonní práce, krátkodobé výpomoci, zkrátka brigády. Tradičními právními nástroji, jak je sjednat, jsou dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr. Zákoník práce zná dva typy – dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti. Obě tyto dohody musí být uzavřeny písemně a v zásadě se na ně vztahují stejná pravidla jako na pracovní smlouvy.
Dohoda o provedení práce (DPP)
Je nejjednodušší formou a ideální pro krátkodobou výpomoc, např. brigádu. Zaměstnanec může DPP uzavřít s neomezeným počtem zaměstnavatelů, avšak s každým maximálně v rozsahu 300 hodin práce ročně.
Sčítají se všechny DPP u jednoho zaměstnavatele během jednoho kalendářního roku. Tzn. můžete např. podepsat u dvou zaměstnavatelů DPP na 550 h za rok (např. u jednoho zaměstnavatele na 300 h a u druhého na 250 h za rok).
V DPP je třeba uvést:
-
dobu, na kterou se dohoda uzavírá (například 1.7. - 31.8.2012)
-
sjednaný pracovní úkol (například „sklizeň jablek“)
-
rozsah práce (například počet očesaných beden denně nebo specifikace pracovní doby)
-
výše odměny a podmínky jejího poskytování
Dále je vhodné uvést, kde má být práce konána (například „sad zaměstnavatele na okraji obce Slaný“) a komu má zaměstnanec pracovní úkol, v našem příkladě tedy očesaná jablka, předat (například „vedoucí sadu pan XY“).
U DPP se neplatí :
-
zdravotní
-
sociální ani nemocenské pojištění, pokud je faktický výdělek u jednoho zaměstnavatele nižší než 10 000 Kč za měsíc.
-
V případě, že zaměstnanec nemá jiný příjem v konkrétním měsíci než z DPP a není za něj plátcem pojistného stát , musí se zaregistrovat zdravotní pojišťovně jako osoba bez zdanitelných příjmů a sám platit pojistné.
-
Při výdělku větším než 10 000 Kč měsíčně je ale nutno zaplatit zdravotní, sociální a nemocenské pojištění. Přihlášku k pojištění podává zaměstnavatel zpětně v následujícím měsíci po tom, kdy vznikla účast na pojištění.
Dohoda o pracovní činnosti (DPČ)
DPČ můžeme uzavřít na práci, jejíž rozsah nepřekračuje v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby, tedy 20 hodin. Tento průměr se posuzuje za celou dobu platnosti DPČ, nejdéle však za 52 týdnů, tedy 1 rok.
V DPČ musí být uvedeny:
-
sjednané práce
-
sjednaný rozsah pracovní doby a doba, na kterou se uzavírá (doba určitá nebo neurčitá).
Způsob ukončení DPČ může být:
sjednán v dohodě (např. vyplývá z povahy prací či nastane uplynutím doby, na kterou byla dohoda sjednaná)
-
písemná dohoda účastníků ke sjednanému dni
-
jednostranně může být DPČ zrušena i bez udání důvodu, a to s 15denní výpovědní dobou.
-
k okamžitému zrušení může dojít jen v případech, kdy lze zrušit pracovní poměr.
Při sjednané měsíční odměně do 2 499 Kč včetně se neplatí zdravotní, sociální a nemocenské pojištění. Je-li sjednaná výše odměny od 2 500 Kč měsíčně, vzniká povinnost platit toto pojištění.
Odlišnosti DPP a DPČ od pracovní smlouvy
Na DPP i DPČ se v zásadě vztahují stejná pravidla jako na pracovní smlouvu. Výjimkami v DPP a DPČ jsou však například:
-
dovolená – tu je nutno výslovně sjednat, jinak na ni není nárok
-
odstupné – není-li sjednáno, ze zákona nepřísluší
pracovní doba a doba odpočinku – pro dohody je typická flexibilita, proto lze sjednat téměř cokoli při dodržení základního pravidla, a to že výkon práce však nesmí přesáhnout 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích.
skončení pracovního poměru – u dohod se neuplatní klasické možnosti skončení pracovního poměru, lze je ovšem sjednat
odměňování – výše odměny je výsledkem dohody stran. Nesmí být ale nižší než je minimální mzda
Honorář/odměna
Hodinová mzda
Každá agentura nabízí různý honorář za akce. Klasická hodinová mzda se pohybuje od 90-110kč/hod. brutto.
Mzda nad 110kč/hod.je většinou u promo akcí na cigarety, alkohol, elektronika nebo výpomoc při výstavách, veletrhách, banketech aj.
Mzda za odpracovaný den nebo celou akci
Jsou samozřejmé i akce, kde se můžete setkat s finančním ohodnocením za celou akci nebo za odpracovaný den.Takže si zjistěte kolik dostanete za den a kolik hodin se bude promovat.
Kolik máte na hodinu je na vydělení celkové částky hodinama.
příklad: 2dny po 1000kč=2000kč / 2x8h=16 tedy .... 2000/16=125kč/h
Fixní sazba + provize
U některých agentur je mzda dána fixem + provizemi z prodeje. U tohoto druhu ohodnocení si dejte pozor na to, z jaké částky a v jaké výši je provize počítaná. Také si předem ujasněte, zda jsou procenta počítaná z prodejní či nákupní ceny produktu. Trvejte na tom, aby vše bylo zapsáno ve smlouvě a zda je to pro vás vůbec finančně zajímavé.
Promostánky
Většinou se jedná o jeden typ a zde máte animaci